Jak czyścić panele słoneczne i czy warto?

W tym artykule mówimy o temacie, który jest zbyt często pomijany w przypadku paneli słonecznych – ich czyszczeniu. Utrzymywanie paneli słonecznych w czystości może z czasem zwiększyć ich skuteczność, ale musisz mieć pewność, że czyścisz je we właściwy sposób. Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez ten proces.


Dlaczego musisz czyścić panele słoneczne?

Temat czyszczenia paneli słonecznych jest wrażliwy wśród właścicieli paneli słonecznych. Niektórzy powiedzą, że jest to absolutnie konieczne, a niektórzy twierdzą, że deszcz po prostu zmyje wszelkie problemy, jakie mogą napotkać panele.

Odpowiedź jest gdzieś pośrodku. Panele słoneczne nie muszą być czyszczone, ale poświęcisz trochę wydajności, nie czyszcząc ich. I choć deszcz z pewnością zmyje pewne substancje, które gromadzą się na panelach, nie będzie to tak skuteczne jak czyszczenie ręczne.

Ogólnie rzecz biorąc, kurz, brud, pyłki i zanieczyszczenia, które gromadzą się na panelach słonecznych, mogą zmniejszyć wydajność panelu słonecznego o około 5% – 15%. Nie jest to duża różnica, ale w zależności od wielkości systemu solarnego może się sumować. A jeśli mieszkasz w miejscu, w którym rzadko pada deszcz lub jest szczególnie zakurzony i brudny, efekt ten można spotęgować.

Najważniejsze jest to, że od czasu do czasu panele mogą wymagać dobrego czyszczenia. Tak więc, jeśli chcesz, aby panele działały długotrwale z maksymalną wydajnością, możesz rozważyć ich dobre czyszczenie. Oto jak to zrobić:

Czyszczenie paneli słonecznych w większości nie jest takie trudne. Najtrudniejszą częścią może być posiadanie narzędzi do dotarcia do całej powierzchni panelu, a to będzie zależeć od tego, jak duże są twoje panele.

W zależności od stopnia bałaganu na panelach, możesz nie potrzebować wiele, aby je umyć. Dlatego zalecamy, aby najpierw ocenić panele. Sprawdź je i zobacz zakres gruzu, brudu i substancji nagromadzonych na panelach (czy są lepkie substancje, takie jak ptasie odchody?).

Następnie zdecyduj, jak wyczyścić panele:

Jeśli bałagan w twoim panelu polega głównie na gromadzeniu się kurzu i brudu, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować więcej niż prostego spłukania, aby były czyste i uporządkowane. Wąż ogrodowy powinien załatwić sprawę, pod warunkiem, że może dosięgnąć paneli. Po prostu rozpyl je w całości i gotowe. Możesz pozwolić im wyschnąć na słońcu.

Tylko upewnij się, że NIE spryskujesz paneli strumieniami wysokociśnieniowymi lub myjką ciśnieniową. Może to spowodować zarysowanie lub uszkodzenie samych paneli, co może prowadzić do obniżenia wydajności i wydajności.

Jeśli bałagan na twoich panelach to coś więcej niż tylko kurz i brud i zawiera lepkie substancje, takie jak ptasie odchody lub lepkie materiały roślinne, być może trzeba będzie dobrze szorować panele.

Po raz kolejny nie chcesz być zbyt surowy dla paneli. Wybierz miękką szczotkę, ściągaczkę lub szczotkę, która nie porysuje ani nie uszkodzi paneli. Wybierz również bardzo łagodne mydło, które nie zawiera żadnych chemikaliów, które mogłyby uszkodzić lub zniszczyć panele.

Stamtąd oto, jak czyścisz panele:

- Napełnij wiadro ciepłą wodą i dodaj niewielką ilość łagodnego mydła.
- Opłucz panele słoneczne wężem lub innym niskociśnieniowym opryskiwaczem.
- Użyj wody z delikatnym środkiem czyszczącym i miękkiej szczotki, aby delikatnie wyszorować panele i oczyścić je z wszelkich zanieczyszczeń lub nagromadzeń.
- Dokładnie opłucz panele słoneczne, aby usunąć wodę z mydłem.
- Pozostaw panele do wyschnięcia na słońcu.

I proszę bardzo, jest to dość prosty proces i nie wymaga wiele więcej poza płuczką, która jest w stanie dotrzeć do twoich paneli. Pamiętaj jednak, że w słoneczne letnie dni panele słoneczne bardzo się nagrzewają. Możesz zaplanować sprzątanie wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Inną opcją, jeśli nie masz ochoty wykonywać pracy samodzielnie, jest zlecanie serwisowania paneli profesjonalistom. Jeśli kupiłeś bezpośrednio od firmy produkującej panele słoneczne, sprawdź witrynę producenta, aby sprawdzić, czy w Twojej okolicy są dostawcy, którzy mogą je serwisować.

Wiele firm oferuje plany serwisowe przy zakupie samego panelu. Plany te (w zależności od dostawcy) mogą obejmować regularną konserwację i konserwację. Mogą również obejmować regularne kontrole, aby upewnić się, że panele działają tak wydajnie, jak powinny.

Ale gdyby to zależało od nas, nie wybralibyśmy tej opcji. Te usługi mogą kosztować sporo. Zasadniczo wydajesz pieniądze, aby zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną. Rezygnujesz z własnych oszczędności! A ponieważ czyszczenie paneli słonecznych nie jest na początku bardzo trudnym zadaniem, w większości przypadków odradzamy zatrudnianie kogoś do tej pracy.

Pamiętaj, że zasadniczo porównujesz koszt serwisowania paneli z kosztami, które zaoszczędzisz, generując więcej energii dzięki czystszym panelom. Koszty te rzadko się kompensują.
Wniosek

Dziękujemy za przeczytanie naszego przewodnika po czyszczeniu paneli słonecznych. Chcieliśmy nie tylko pomóc Ci w czyszczeniu paneli słonecznych, ale także pomóc Ci zdecydować, kiedy naprawdę trzeba je wyczyścić. Panele słoneczne są mocne i odporne i mogą nie wymagać tak dużej konserwacji, jak myślisz.