Odpowiednia ochrona płytek

Po ułożeniu i fugowaniu mozaikę cementową należy zaimpregnować płytki. Podczas impregnacji ważne jest, aby podłoga była wysuszona w celu uzyskania dobrej penetracji środka impregnującego.

Uprzednie czyszczenie na wilgotno prowadzi do nasycenia posadzki wodą gipsową.

Impregnacja płytek gresowych, ceramicznych, porcelanowych

Impregnacja płytek nie odbiega od naturalnego kamienia czy innych materiałów o otwartych porach. Do impregnacji oferujemy olej do płytek oraz impregnację mineralną.

Czyszczenie płytek

Impregnacja polega na wchłonięciu środka do kapilary i uniemożliwieniu wnikania niepożądanych substancji.


Impregnacja mineralna ma tę zaletę, że można ją łatwo zetrzeć mopem podłogowym ruchem poprzecznym. Głównym składnikiem impregnatu mineralnego jest szkło wodne. Prowadzi to do krzemienia powierzchni.
Impregnat zmienia głębię koloru płytek. Szkło wodne tworzy kryształy z wapnem gleby (krystalizacja). Konsystencja impregnatu do płytek jest rzadka jak woda. Dzięki temu impregnat dobrze wsiąka w powierzchnię. Impregnacja nie zapobiega wnikaniu produktów kwaśnych.
Kwasoodporność uzyskuje się tylko wtedy, gdy wapienna powierzchnia płytek jest oddzielona od kwasu powłoką. W przypadku zastosowania kwaśnych środków czyszczących, powierzchnię wapienną należy zabezpieczyć środkiem powłokotwórczym.
Tutaj mozaika cementowa zachowuje się jak marmur, trawertyn, lastryko itp.